Friday, June 27, 1997

Session 1. Chromosphere, Corona, Flares
Display presentation, Friday, 7:00am-6:00pm, Ballroom B (Chair: Charles Kankelborg)

Session 2. Everything Else
Display presentation, Friday, 7:00am-6:00pm, Ballroom C (Chair: Richard Canfield)

Session 3. SOHO Corona I
Oral presentation, Friday, 9:15-10:45am, Ballroom A (Chair: Craig DeForest)

Session 4. SOHO Corona II
Oral presentation, Friday, 11:15am-12:30pm, Ballroom A (Chair: Therese Kucera)

Session 5. SOHO Corona III
Oral presentation, Friday, 2:00-3:30pm, Ballroom A (Chair: John Mariska)

Session 6. Corona I
Oral presentation, Friday, 4:00-5:00pm, Ballroom A (Chair: David Alexander)

Saturday, June 28, 1997

Session 1. Chromosphere, Corona, Flares
Displays continue, Saturday, 8:00am-6:00pm, Ballroom B (Chair: Charles Kankelborg)

Session 2. Everything Else
Displays continue, Saturday, 8:00am-6:00pm, Ballroom C (Chair: Richard Canfield)

Session 7. Corona II
Oral presentation, Saturday, 9:00-10:30am, Ballroom A (Chair: Fran Bagenal)

Session 8. Corona III
Oral presentation, Saturday, 11:00am-12:30pm, Ballroom A (Chair: Barry LaBonte)

Session 9. SOHO Helioseismology I, Interior
Oral presentation, Saturday, 2:00-3:30pm, Ballroom A (Chair: Philip Scherrer)

Session 10. SOHO Helioseismology II, Interior
Oral presentation, Saturday, 4:00-5:00pm, Ballroom A (Chair: Thomas Bogdan)

Session 11. Sun-Earth Connections Roadmap
Oral presentation, Saturday, 8:00-10:00pm, Ballroom A (Chair: Loren Acton)

Sunday, June 29, 1997

Special Session TRACE: the Transition Region and Coronal Explorer
Sunday, 8:00-10:00pm, Rooms 275/276

Monday, June 30, 1997

Session 1. Chromosphere, Corona, Flares
Displays continue, Saturday, 8:00am-6:00pm, Ballroom B (Chair: Charles Kankelborg)

Session 2. Everything Else
Displays continue, Saturday, 8:00am-6:00pm, Ballroom C (Chair: Richard Canfield)

Session 12. Image Processing
Oral presentation, Monday, 9:00-10:30am, Ballroom A (Chair: Stephen Kahler)

Session 13. Image Processing, Chromosphere
Oral presentation, Monday, 11:00am-12:30pm, Ballroom A (Chair: Thomas Metcalf)

Session 14. Solar-Terrestrial, Solar Wind
Oral presentation, Monday, 2:00-3:30pm, Ballroom A (Chair: David Webb)

Session 15. Interplanetary, Instrumentation
Oral presentation, Monday, 4:00-5:00pm, Ballroom A (Chair: Victor Pizzo)

Tuesday, July 1, 1997

Session 1. Chromosphere, Corona, Flares
Displays continue, Saturday, 8:00am-6:00pm, Ballroom B (Chair: Charles Kankelborg)

Session 2. Everything Else
Displays continue, Saturday, 8:00am-6:00pm, Ballroom C (Chair: Richard Canfield)

Session 16. Magnetic Fields I
Oral presentation, Tuesday, 9:00-10:30am, Ballroom A (Chair: Edward DeLuca)

Session 17. Magnetic Fields II
Oral presentation, Tuesday, 11:00am-12:30pm, Ballroom A (Chair: Paul Charbonneau)

Session 18. Flares I
Oral presentation, Tuesday, 2:00-3:30pm, Ballroom A (Chair: Mona Hagyard)

Session 19. Flares II
Oral presentation, Tuesday, 4:00-5:00pm, Ballroom A (Chair: Ronald Murphy)